Ubytovanie v dedinke Osturňa

Okolie a voľný čas

zdroj: https://goo.gl/maps/4Wdz3FGkvxXtHRfWA

Poloha

Chalupa sa nachádza v zamagurskej obci Osturňa, ktorá je plná zachovalých dreveničiek. Zamagurie je kraj na severovýchode Slovenska obdarený nesmiernym bohatstvom prírodných krás, historickými pamiatkami, či ľudovou architektúrou.

Pieninský národný park, ktorého je súčasťou, vyniká neobyčajnými prírodnými krásami, bralnatými hrebeňmi, bohatou faunou a flórou. V obci Osturňa sa nachádzajú tri prírodné jazierka a ponúka sa Vám tu čarokrásny pohľad na Spišskú Maguru a Belianske Tatry.

Osturňa

Osturňa patrí medzi rázovité obce v Osturnianskej brázde na severných svahoch Spišskej Magury pri hraniciach s Poľskom v doline Osturnianskeho potoka. S dĺžkou 9,5 km je jednou z najdlhších potočných obcí na Slovensku. V jej okolí sa nachádza prírodná pamiatka Ozero, na hraniciach s Poľskom – Veľké Osturnianske jazero a Malé jazerá. 

Obci dominuje gr. kat. kostol sv. Michala Archanjela postavený v klasicistickom slohu v roku 1796 a prestavaný v rokoch 1937 a 1947. Nachádza sa tu rokoková kazateľnica z 18. storočia.

Zachovalo sa aj viacero pôvodných ľudových stavieb, začlenených do pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry. V roku 1979 bola vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Ďalšie informácie sa dozviete aj z Wikipédie.

Voľný čas, turistika, lyžovanie

Ubytovanie svojou polohou ponúka možnosti výletov a túr do prírodných krás Zamaguria, Pienin a aj Belianských Tatier. V okruhu 50 kilometrov sa nachádza veľa miest a atrakcií, ktoré sa oplatí navštíviť. Napríklad moderné lyžiarské strediská a príjemné akvaparky.

Obec Osturňa je vyhľadávaná a známa aj kvôli možnosti zberu húb a rôznych druhov lesných plodov – najmä čučoriedok – ktoré sa hojne vyskytujú v lesoch v okolí. Prevažná časť zástavby je od roku 1979 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Severný Spiš a Zamagurie – ako sa nazýva severozápadná časť okresu Kežmarok, je územie bohaté na pamiatky. Určite sa oplatí navštíviť Belianskú jaskuňu v Tatranskej Kotline, kaštieľ v Strážkach, hrad v Kežmarku či v Starej Ľubovni, Červený Kláštor (kartuziánsky kláštor zo 14. storočia, jedinečný splav na drevených pltiach po rieke Dunajec, náučný chodník pozdĺž Dunajca (i na bicykloch), hraničný priechod do Poľska ponad rieku Dunajec cez lávku, výstup na Tri koruny).

Zaujímavá je aj mestská pamiatková rezervácia v Podolínci alebo skanzen v Starej Ľubovni a Levoča so svojím renesančným námestím.

V Poľsku sa oplatí navštíviť hrad Niedzica aj trhové mesto Nowy Targ. Prírodným skvostom je Prielom Dunajca v Pieninách.

Územie Severného Spiša poskytuje veľmi dobré podmienky pre lyžovanie či bežky. Pre cyklistov sú tu tiež veľmi vhodné podmienky. Pomôže Vám aj mapa cyklotrás v Zamagurí a Pieninách.

Turistická mapa

Pozrite si možnosti turistických a cyklo trás cez mapy.cz a naplánujte si svoj výlet.

Známe lyžiarské strediská v okolí:

Ski Jezersko – Bachledova dolina, Tatranská Lomnica, Ždiar – Strednica, SKICOMP Fakľovka Litmanová, SKI PARK – Vyšné Ružbachy, Kluszkowce – Czorsztyn-Ski, Białka Tatrzańska – Kotelnica, Bukowina Tatrzańska, Szczawnica – Palenica, Niedzica – Polana Sosny a mnoho menších stredísk v okolí

Vodné atrakcie v blízkosti chaty:

Vrbov Thermal Park, Kúpele Vyšné Ružbachy, AquaCity Poprad, Terma Bialka – Białka Tatrzańska, Terma Bukowina Tatrzańska